Wybierz kategorię, która Cię interesuje
Poznaj 7 prostych zasad żywienia Twojego ukochanego pupila! 1
Poznaj 7 prostych zasad żywienia Twojego ukochanego pupila!

Jak karmić psa?

Założę się o paczkę dobrej karmy, że większość z Was Ludzi do końca nie wie, jak karmić psa. Bo niby skąd? Jesteście naszymi Właścicielami, a nie czworonogami!

Jeśli posiadasz psa powinieneś jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy stosujesz odpowiednie zasady i dobre praktyki jego żywienia.

Często rozmawiam o tym z moimi psimi kumplami – potwierdzają oni, że ich właściciele nie zawsze w pełni rozumieją zasady zdrowego żywienia.

Dlatego też, postanowiłem w prosty sposób odpowiedzieć Ci, na najczęstsze pytania dotyczące żywienia psów. Tak więc do rzeczy!

Miska zawsze pełna – czy słusznie?

Wiem od moich czworonogich przyjaciół, że Wy, Człowieki macie w zwyczaju dosypywać nową porcję jedzenie, gdy tylko zniknie poprzednia – tak, aby miska zawsze była pełna. Uważacie, że dzięki temu Wasz pupil będzie mieć dostęp do jedzenia przez cały czas, więc nie stanie się głodny.

Niestety, spójrz jak to wygląda:

1. Widzisz pustą miskę – dosypujesz jedzenie,

2. Żywność po kilku godzinach wietrzeje i nie pachnie na tyle zachęcająco, aby Twój Pupil miał ochotę coś przegryźć,

Psia podpowiedzieć #1: Czy wiesz, że człowiek posiada średnio 7 milionów komórek węchowych, zaś pies 140 milionów? Wybieramy pokarm, sugerując się przede wszystkim węchem, a nie smakiem!

3. Gdy zauważysz, że Twój pies nie je, dosypujesz mu coraz nowsze smakołyki (nie zawsze dla niego wartościowe!),

4. Pupil mając coraz większy wybór żywieniowy staje się wybredny, więc ciągle szukasz nowych przekąsek,

5. W konsekwencji Twój czworonogi przyjaciel je rzeczy smaczne, kaloryczne i niezdrowe zmieniając się w psa otyłego.

Już rozumiesz? Ciągły dostęp do pokarmu dla Twojego psa to z pewnością nic dobrego! W zależności od jego wieku, konieczne jest regulowanie ilości posiłków w ciągu dnia.

ZASADA #1: Karma w misce tylko wtedy, kiedy nastaje pora jedzenia!

Najpierw powiem Ci, jak często karmić szczeniaka, a następnie wyszczekam nieco więcej o psach dorosłych.

Jak często karmić szczeniaka?

Skoro złym zwyczajem jest pilnowanie, by w misce zawsze było jedzenie, to pewnie zastanawiasz się kiedy je podawać. Na pytanie, jak często karmić szczeniaka, niech dobrym wzorem dla Ciebie będą moi właściciele, którzy w 2. miesiącu mojego życia serwowali mi nawet 6 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, o stałych porach.

Dzięki takiej regularności posiłków, wiedziałem kiedy mogę spodziewać się pokarmu. Dawało mi to poczucie bezpieczeństwa z nowymi właścicielami i obdarzałem ich coraz większym zaufaniem!

Mniejsze, lecz częstsze i przewidywalne porcje, korzystnie wpływały na pracę mojego rozwijającego się i wciąż delikatnego układu pokarmowego.

Dzięki stałym porom podawania mi jedzenia, moi właściciele doskonale wiedzieli, kiedy staje się głodny. Wykorzystywali to w genialny sposób! Uczyli mnie dobrego wychowania oraz posłuszeństwa i nagradzali smakołykami – właśnie wtedy, kiedy miałem już na nie apetyt. Następnie, odpowiednio zmniejszali najbliższy główny posiłek, bo wiedzieli, że będzie to dla mnie za dużo. Mądre!

ZASADA #2: Posiadając szczeniaka podawaj mu karmę 6 razy w ciągu dnia, o stałej porze!

Z biegiem kolejnych miesięcy ilość posiłków jednak malała: 3. miesiąc mojego żywota to były już 4 posiłki, zaś w kolejnym miesiącu podawano mi 3 porcje.

ZASADA #3: Pamiętaj, aby jedzenie podawać zawsze w tej samej misce - nie zabieraj jej, gdy jest już pusta!

Jak często karmić psa dorosłego?

Kiedy stałem się dostojnym, cenionym oraz dorosłym członkiem rodziny, automatycznie zmieniło się wszystko co z jedzeniem związane, bowiem psa dorosłego należy karmić w inny sposób.

Po pierwsze, od 6. miesiąca mojego psiego życia posiłki dostaję 2 razy dziennie. To mniej niż za czasów szczeniaka. Tak, wiem, Wam ludziom powtarza się: „jedz częstsze i mniejsze posiłki!”. Dlaczego więc dorosłemu psu lepiej jest podawać mniejszą ilość, większych posiłków?

Wszystko z powodu trawienia. A dokładniej soków trawiennych – są one znacznie lepiej wytwarzane przez nasz żołądek, kiedy jest wypełniony. Odpowiednio duża ilość soków trawiennych, to lepsza przyswajalność pożywienia. Jesteśmy tym co zjemy, a dokładniej tym co przyswoimy! Chyba znasz tę zasadę, prawda?

ZASADA #4: Gdy pies już dorośnie, serwuj mu 2 duże posiłki - nie więcej, nie mniej!

Drugą rzeczą na którą powinieneś zwrócić uwagę, gdy karmisz psa dorosłego jest pora dnia. Nie podawaj pierwszego posiłku zbyt wcześnie. Najlepiej, gdy pierwszą porcją jedzenia nakarmisz psa po porannym spacerze i odpoczynku.

Kolej na drugi, główny posiłek powinna nadejść wieczorem, kilka godzin przed ostatnim spacerem. Nie podawaj jedzenia swojemu pupilowi tuż przed snem, gdyż obudzi Cię w środku nocy potrzebą załatwienia swoich spraw na dworze. Tym sposobem wasz zegar biologiczny legnie w gruzach, podobnie jak praca jego układu trawiennego.

ZASADA #5: Pierwsza porcja po porannym spacerze, druga porcja kilka godzin przed wieczornym spacerem!

I ostatnia zasada, jeśli chodzi o moment podawania posiłku – nie rób tego bezpośrednio przed i po dużej aktywności fizycznej Twojego psa. Możemy się przy tym nabawić skrętu żołądka, a uwierz mi – to boli i to bardzo. A to, że wiemy o tym, nie oznacza, że się nie rzucimy na jedzenie tuż po porannym joggingu! To Twoja rola, aby kontrolować, kiedy dostajemy od Ciebie pożywienie.

ZASADA #6: Nie podawaj jedzenia tuż przed, ani tuż po wysiłku fizycznym!

Ile pies powinien jeść?

To, ile powinien jeść pies jest sprawą kluczową dla jego zdrowia. Na dziesięciu moich psich ziomków, czterech ma nadwagę, a jeden jest otyły! Wiesz dlaczego? Bo ich właściciele nie kontrolują ilości podawanego pokarmu, bądź myślą, że robią to dobrze.

Słuchaj, jest pewna zasada żywieniowa, która tyczy zarówno Was jak i psów, kotów i prawdopodobnie wszystkich żyjących istot.

Jesz więcej niż potrzebujesz? Tyjesz. Jesz mniej niż potrzebujesz? Chudniesz. Cały szkopuł w tym, aby dokładnie określić:

1. ile kalorii potrzebuje Twój pies (na to mają wpływ czynniki opisane poniżej),

2. ile kalorii dostarczasz Twojemu psu (zgadłeś! Na to powinieneś mieć wpływ tylko TY!).

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie żywieniowe. Inne ilości będą jadły psy o tej samej wadze, ale różnym wieku i aktywności fizycznej. Sugerowane porcje każdej karmy można zobaczyć na jej opakowaniu, ale niech służą Ci one jako punkt wyjścia-pamiętaj, nie można opierać się tylko na etykiecie! To, ile dany pies powinien jeść jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, które opiszę poniżej.

Psia podpowiedź #2: wszelkie zmiany w diecie wprowadzaj stopniowo i po kolei. Nie zmieniaj w jednym czasie wielkości posiłków, ich ilości oraz rodzaju karmy. Zacznij od jednego potencjalnego czynnika, obserwuj, zważ psa przed i po upływie 2 tygodni. Wyciągaj odpowiednie wnioski, w razie problemów, zgłoś się do weterynarza!

Aktywność fizyczna oraz sezonowość

Kiedy Twój pupil prowadzi tak intensywny tryb życia jak ja (codzienny poranny i wieczorny jogging z właścicielem oraz intensywne sesje treningowe z Pullerem), będzie potrzebował większych porcji niż mój psi sąsiad Tofik, którego ulubionym zajęciem jest systematyczne wylegiwanie się na kanapie z 80-letnią Panią Jadzią.

Z kolei, gdy nadchodzi zima, wiele moich drobnych koleżanek Yorkshire Terrierek wychodzi na spacer zaledwie na kilka chwil i pospiesznie wraca do ciepłego domu. Ich aktywność fizyczna z pewnością jest mniejsza w stosunku do sezonu letniego, tak więc powinny one spożywać wtedy mniej kalorii.

PS ostatnio widziałem, jak jedna z Yorkshire Terrierek była ubrana w super widoczną kurteczkę - nie dość, że zwracała na siebie szczególną uwagę, to brykała po zimnym przez dobrą godzinę ze swoim właścicielem!

Mój stary dobry przyjaciel Ares - Owczarek Niemiecki - upodobał sobie budę, która stoi na ogródku sąsiada. Nie ma on nic przeciwko, by zimą spędzać w niej czas, jednak wtedy dostaje więcej jedzenia od swoich mądrych właścicieli. Organizm psa musi bowiem zużyć dodatkowe kalorie na termoregulacje. Jego właściciele podgrzewają jeden z posiłków, co również jest bardzo dobrą praktyką.

Ustalając więc zapotrzebowanie pokarmowe Twojego psa, musisz koniecznie wziąć pod uwagę te czynniki:

1. Wielkość i rasę psa – zazwyczaj na etykiecie znajdziesz sugerowaną ilość karmy do danej wagi psa, niech będzie to Twój punkt wyjścia do jej określenia,

2. Wiek – im starszy pies, tym mniej energii zużywa, więc potrzebuje mniej jedzenia,

3. Sterylizację/ kastrację – pies po tym zabiegu jest spokojniejszy, więc powinieneś podawać mu mniej jedzenia bądź opierać się na odpowiednich karmach dla psów po sterylizacji (moi właściciele mają takie w swojej ofercie sklepiku, sprawdź na przykład tę karmę),

4. Tryb życia – aktywny pies zdecydowanie więcej pożytkuje swej energii, podawaj mu więcej jedzenia,

5. Sytuacje szczególne – ciąża, laktacja, choroba, okres okołooperacyjny - w takim przypadkach warto zasięgnąć rady weterynarza.

ZASADA #7: Podawaj tyle karmy, ile sugeruje producent - zwiększ lub zmniejsz o 10% ilość karmy w zależności od okoliczności!

Jestem pewien, że od tej chwili, te 7 prostych zasad żywienia Twojego pupila stanie się dla Ciebie codziennością i Twój ukochany piesek wynagrodzi Ci to zdrowiem i przywiązaniem:


1. Karma w misce tylko wtedy, kiedy nastaje pora jedzenia
2. Posiadając szczeniaka, podawaj mu karmę 6 razy w ciągu dnia, o stałej porze
3. Pamiętaj, aby jedzenie podawać zawsze w tej samej misce - nie zabieraj jej gdy jest pusta
4. Gdy pies już dorośnie, serwuj mu 2 duże posiłki - nie więcej, nie mniej
5. Pierwsza porcja po porannym spacerem, druga porcja kilka godzin przed wieczornym spacerem
6. Nie podawaj jedzenia tuż przed, ani tuż po wysiłku fizycznym
7. Podawaj tyle karmy, ile sugeruje producent - zwiększ lub zmniejsz o 10% ilość karmy w zalezności od okoliczności


Teraz już wiesz jak nas karmić! Pozostaje jeszcze jedno istotne pytanie, na które już wkrótce odpowiem: czym nas karmić? Czym karmić psa, co podawać mu do jedzenia, zgodnie z powyższymi zasadami?

Zapisz się do newslettera, a dostaniesz jako pierwszy informację o nowym wpisie!

PIES LUCKY

Komentarze do wpisu (1)

15 września 2018

Ciekawy. Polecam przeczytac

Newsletter
Chcesz więcej porad dotyczących:
- żywienia,
- zdrowia,
- wychowania pupila?

Podaj swój adres e-mail!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl